niedziela, 7 marca 2010

PODRÓŻ DO FRANCJI - SZAMPANIA W TYDZIEŃ (1)

Szampańskie klimaty i nastroje
Francuski region Szampania przyciąga nie tylko tych, którzy chcą poznać tajniki produkcji szampana i zdegustować ten trunek w miejscu jego produkcji. Zabytki i atrakcje turystyczne znajdą tu także zwolennicy wypoczynku rodzinnego.

Tygodniowy wyjazd do Szampanii powinien umożliwić poznanie podstawowych walorw tego ciekawego i bogatego regionu. Od zachodniej granicy Polski to ponad 900 km i można tu dojechać samochodem w 8 godzin.

Region położony jest w połowie drogi miedzy Paryżem a wschodnią granicą Francji. Na północy ograniczają region wzgórza Ardenów przylegające do granicy z Belgią, zaś na południu jeziora i łąki.

Zastrzeżony trójkąt
Turystyczny Szlak Szampana (Route de Champagne), który przyciąga osoby chcące poznać tajniki produkcji szampana jest dobrze oznakowany i ciągnie się wśród winnic zlokalizowanych na południe od Reims, ulokowanych między wioskami w pofałdowanym terenie. Najważniejsze winnice zlokalizowane są w trójkącie Reims – Eperney - Chalons-sur-Marne.

Szampania jest jednym z 10 głównych francuskich regionów winnych. To jedyne miejsce, z którego może pochodzić wino z zastrzeżoną nazwą „szampan”. Jego cena we Francji jest co najmniej 4-krotnie wyższa od najtańszego gazowanego wina sprzedawanego w Polsce. Niestety w Polsce bardzo trudno lub wręcz niemożliwe już kupienie najtańszych szampanów. Ceny tych dostępnych zaczynają się od ok. 100 zł

Szampan jest symbolem świętowania na najwyższym poziomie i luksusu. Można to docenić m.in. po zwiedzeniu jednej z piwnic francuskich producentów i po nauce degustacji tego trunku. Nie jest niczym dziwnym, że oprowadzające gości po piwnic przewodniczki ubrane są jak stewardesy w biznesklasie, czym m.in. podkreślają rangę prezentowanych pod ziemią miejsc leżakowania setek tysięcy butelek.

Szampan jest produkowany bez sztucznego nasycania go dwutlenkiem węgla. By powstały w nim charakterystyczne bąbelki wino poddawane jest podwójnej fermentacji. Pierwsza odbywa się w kadziach ze stali nierdzewnej. W temperaturze ok. 20 stopni C z kwaśnych winogron powstaje tzw. wino ciche.

Oddziela się je od osadów i przechowuje w niższej temperaturze do całkowitego wyklarowania. Następnie miesza z winami z innych roczników dosładzając tzw. liquer de tirage (mieszanka cukru, wina i drożdży).

Napełnione butelki przechowuje się 2-3 lata w piwnicach w temperaturze ok. 10 stopni Wtedy to odbywa się tzw. wtórna fermentacja: pod wpływem drożdży cukier przemienia się w alkohol i dwutlenek węgla (powstają bąbelki), zaś drożdże zmieniając się w osad na dnie butelki. Usuwa się go (degorżuje) zanurzając szyjkę butelki z korkiem w zmrożonej solance. Osad wtedy przymarza do korka i łatwiej go wyjąć. Na koniec do butelki dolewa się stare szampańskie wina z cukrem (liqueur d’expedition), korkuje i drutuje.
Piwnice Merciera - producenta szampana

Jak zorganizować indywidualną podróż do Francji, pomoc w planowaniu samodzielnej wycieczki do Szampanii, Francji (kliknij i sprawdź ofertę)

Wyszukiwanie, doradztwo i pomoc przy rezerwacji hoteli we Francji (usługi także przez Internet, bez wychodzenia z domu)

Indywidualne warsztaty na temat samodzielnego planowania podrózy zagranicznych (sprawdź ofertę)

Słowa kluczowe: jak znaleźć dobry hotel we Francji, jak szukać hotelu we Francji, jak zarezerwować hotel we Francji przez Internet, jak zaplanować samodzielną podróż do Francji, plan podróży do Francji (Szampania)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz